آلودگی هوا باعث شده بیمارستان تبدیل بشه به کودکستان! درواقع مدارسو تعطیل کردن و ادارات و سازمانها تعطیل نیستن. و ما این هفته شاهد خِیل عظیمی از پدرمادرای شاغل در بیمارستان بودیم که با فرزند مبارکشون تشریف آورده بودن بیمارستان!

صبح نی نیِ یکی از نرسامونو میخواستم ببرم پاویون خودمون. ت نمیخورد از جاش. خلاصه بخش بود و یه بچه ۵ ساله که بنظرم اصلا صلاح نبود تو اون فضا باشه. مامانش کلی التماس و قربون صدقه و اخم و تهدید و تطمیع رو امتحان کرد. بچه مم زده بود به دنده لجبازی و حاضر نبود از کنار مامانش ت بخوره.
آخر سر من اومدم استتوسکوپمو انداختم دور گردنش و خیلی منطقی بهش گفتم خاله من مریضم. میای معاینه م کنی؟ و بچه م خیلی راحت اومد دنبالم و تا خود ظهر تو پاویون داشت تک به تک رزیدانتا رو معاینه میکرد [خنده]

+ خیلی وقت پیش تو یکی از کتابای روانشناسی کودک  میخوندم که میگفت بجای اینکه به بچه امر و نهی کنین یا به زور شرایطی رو بهش تحمیل کنین ، گزینه های انتخابشو متنوع کنین. مثلا اگه قراره تلویزیون نبینه ، بهش نگین تلویزیون نبین! چون ناخودآگاهش درگیر و به مرور کنجکاو و متعاقبا عقده ای میشه. عوضش خیلی ریلکس و بی تفاوت بهش بگین بیا بریم آشپزی کنیم و با ترکیبی از اسباب بازیاش و چیزای واقعی (مثل حبوبات یا میوه ها) به سمت مورد نظرتون هدایتش کنین.
در واقع به همین راحتی بین گزینه تلویزیون و آشپزی ، اونو به گزینه مدنظر خودتون سوق دادین.
تو این دوره سطح فهم و کنجکاوی بچه هامون بالا رفته. و طبیعتا لازمه که سطح صبر و تحمل والدین هم بالا بره (که البته الان برعکسشو شاهدیم). این روزا اکثر توصیه های تربیتی کودک به سمت تربیت غیرمستقیم و کنترل نامحسوس سوق پیدا کرده. به سمت حق انتخاب دادن بهشون. به سمت اینکه بهشون شخصیت بدیم. و بجای اینکه امر یا منعشون کنیم ، شرایطی فراهم کنیم که مطابق نظر ما خودشونو تنظیم کنن.

ادامه مطلب

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها